Czy beneficjent powinien złożyć wniosek o umorzenie żądanej do zwrotu dotacji lub jej rozłożenie na raty w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji zobowiązującej do zwrotu czy też nie płacić należności i zrobić to dopiero po uprawomocnieniu się decyzji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nagórek Marcin
Odpowiedzi udzielono: 18 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zwracam się z pytaniem o zasady SKŁADANIA WNIOSKU przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą (spółka) O UMORZENIE lub ROZŁOŻENIE NA RATY dotacji ze środków europejskich (Regionalny Program Operacyjny), wykorzystanej nieprawidłowo i do zwrotu której spółka została wezwana przez Instytucję Pośredniczącą. Spółka otrzymała już decyzję administracyjną zobowiązującą do zwrotu środków z terminem płatności 14 dni - na wstępie podana jest podstawa prawna art. 207 ust. 9 pkt 1 ustawy z 27.08.2009 r. o finansach publicznych – dalej u.f.p., w zw. z ust. 8 pkt 1 u.f.p. oraz art. 67 ust. 1 u.f.p. W pouczeniu tej decyzji Instytucja wskazuje, że w razie niezwrócenia środków w terminie spółka jako Beneficjent, na podstawie art. 207 ust. 4 u.f.p. zostanie wykluczona z możliwości otrzymywania środków z programów europejskich na 3 lata.

Czy Beneficjent (spółka) powinna złożyć wniosek na podst. art. 64 ust. 1 pkt 2 u.f.p. o umorzenie żądanej do zwrotu dotacji lub jej rozłożenie na raty w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji zobowiązującej do zwrotu, czy też nie płacić ten należności i zrobić to dopiero po uprawomocnieniu się przedmiotowej decyzji? Spotkałam się bowiem z poglądem, że trzeba czekać na uprawomocnienie się decyzji (nawet jedna z odpowiedzi w bazie pytań Lexa zawiera takie twierdzenie odnośnie wniosku o umorzenie przez przedszkole) - jaka jest podstawa prawna do takiego twierdzenia i czy nie jest to ryzykowne z uwagi na groźbę trafienia do rejestru podmiotów wykluczonych z możliwości późniejszego otrzymywania dotacji europejskich? Czy to może oznaczać, że wnioski o umorzenie, rozłożenie na raty itp. składa się w TRYBIE ODWOŁANIA od otrzymanej decyzji na podstawie art. 207 ust. 9 u.f.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX