Czy będący polskim obywatelem zamieszkały w Polsce dyrektor może zostać uznany za "zakład" spółki malezyjskiej? - OpenLEX

Czy będący polskim obywatelem zamieszkały w Polsce dyrektor może zostać uznany za "zakład" spółki malezyjskiej?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 12 kwietnia 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy będący polskim obywatelem zamieszkały w Polsce dyrektor może zostać uznany za "zakład" spółki malezyjskiej?

Art. 5 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mówi:

"Jeżeli osoba (...) działa w umawiającym się Państwie dla przedsiębiorstwa drugiego umawiającego się Państwa uważa się, iż w tym pierwszym Państwie istnieje zakład, jeśli osoba ta:

a) posiada pełnomocnictwo w pierwszym wymienionym Umawiającym się Państwie do zawierania umów w imieniu przedsiębiorstwa i pełnomocnictwo w tym umawiającym się Państwie zwykle wykonuje (...)."

Spółka ma siedzibę w Malezji. Właścicielem jest polski obywatel zamieszkały w Polsce. Jest on jednocześnie dyrektorem spółki malezyjskiej. Spółka malezyjska ma jednocześnie innych dyrektorów - obywatele Malezji. Zgodnie z prawem malezyjskim oraz konwencją o unikaniu podwójnego opodatkowania, firma jest uważana za kontrolowaną i prowadzoną w Malezji i jako taka podlega malezyjskim podatkom.

Spółka malezyjska prowadzi działalność handlową dla klientów indywidualnych z Polski. Ma wpływy na polskie konto bankowe w polskim banku, którego jest właścicielem.

Jako dyrektor z racji pełnionej funkcji ma on prawo do reprezentowania przedsiębiorstwa.

Czy to automatycznie oznacza "zakład"?

Czy fakt zamieszkania dyrektora w Polsce oznacza, że tworzy on tym samym zakład w Polsce?

Jak zrozumieć sformułowanie "i pełnomocnictwo w tym umawiającym się Państwie zwykle wykonuje"?

Proszę o konkretną listę czynności, które w tym kontekście należy uznać za "zwykłe wykonywanie pełnomocnictwa" oraz opinię, co do poniższych:

- rozmowa z kontrahentami,

- kontrola podwykonawców,

- podpisanie umowy z podwykonawcą usługi.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?