Czy Bankowi jako wierzycielowi hipotecznemu i egzekwującemu przysługuje prawo do wykreślenia ustanowionych na rzecz Banku hipotek, które zabezpieczały spłacone kredyty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rogoń Dominika
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Bank w 2009 r. zawarł z kredytobiorcą 2 umowy kredytowe. Prawnym zabezpieczeniem spłaty kredytów z tytułu tych umów kredytowych ustanowiono hipoteki umowne zwykłe (hipoteki ustanowione na podstawie stanu prawnego ustawy o księgach wieczystych z dnia 06.07.1982 r. sprzed nowelizacji tej ustawy, która weszła w życie 20.02.2011 r.). Kredyty zostały spłacone i w 2010 r. Bank wydal Kredytobiorcy zgodę na wykreślenie z księgi wieczystej powyższych hipotek. Kredytobiorca nie wykreślił hipotek.

Czy Bankowi jako wierzycielowi hipotecznemu i egzekwującemu (Bank egzekwuje z tej nieruchomości z tytułu innych umów kredytowych) przysługuje prawo do wykreślenia ustanowionych na rzecz Banku hipotek, które zabezpieczały spłacone kredyty?

Czy Bank może wystąpić do właściwego Wydziału Ksiąg Wieczystych z wnioskiem o wykreślenie tych hipotek?

Czy w przypadku wystąpienia przez Bank do Sądu o wykreślenie tych hipotek potrzebne jest oświadczenie właściciela nieruchomości o wyrażeniu zgody na wykreślenie hipotek, czy z uwagi że są to ,,stare hipoteki" (sprzed nowelizacji z lutego 2011 r.) oświadczenie takie właściciela nie jest potrzebne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX