Czy badając kryteria do uznania leasingu za finansowy za przewidywany okres ekonomicznej użyteczności należy przyjąć okres trwania umowy leasingu, jeżeli spółka nie ma w planach wykupu przedmiotu leasingu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 lipca 2018 r.
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2016 r.

PYTANIE

Spółka zawarła umowę leasingu. Umowa przewiduje możliwość wykupu samochodu po zakończeniu umowy. Spółka jednak nie ma w planach wykupu przedmiotu leasingu, lecz zwrócenie go w momencie zakończenia trwania umowy.

Czy wówczas badając kryteria do uznania tej umowy za leasing finansowy, za przewidywany okres ekonomicznej użyteczności należy przyjąć okres trwania umowy leasingu (gdyż po tym momencie firma przestanie używać samochód), czy standardowy okres przewidziany dla samochodów osobowych (5 lat)?

Czy jeśli spółka uzna, że nie będzie wykupywać samochodu, do badania punktu 4 czyli warunku "suma opłat, pomniejszonych o dyskonto, ustalona w dniu zawarcia umowy i przypadająca do zapłaty w okresie jej obowiązywania, przekracza 90% wartości rynkowej przedmiotu umowy na ten dzień" nie powinna wliczać kwoty wykupu auta jaką musiałaby zapłacić gdyby dokonała wykupu?

Wówczas na pewno warunek ten nie będzie spełniony.

Czy raczej powinna badać umowę jako całość i przyjąć do wyliczeń także opłatę końcową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX