Czy babka ustanowiona rodziną zastępczą spokrewnioną oraz opiekunem prawnym dla małoletniego wnuka ma uprawnienia do otrzymania... - OpenLEX

Czy babka ustanowiona rodziną zastępczą spokrewnioną oraz opiekunem prawnym dla małoletniego wnuka ma uprawnienia do otrzymania świadczeń z FA?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klientka (babka macierzysta) w marcu 2020 roku złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na 19/20 na wnuka (matka dziecka nie żyje, a od ojca są zasądzone alimenty). Do wniosku dołączyła postanowienie sądu z dnia 25 września 2019 roku, z którego wynika, że dziecko zostało umieszczone w rodzinie zastępczej spokrewnionej oraz zaświadczenie z sądu z dnia 24 stycznia 2020 roku, że został ustanowiona opiekunem prawnym dla dziecka - ponadto klienta oświadczyła, że jest i rodziną zastępczą i opiekunem prawnym.

Czy babka macierzysta ustanowiona rodziną zastępczą spokrewnioną oraz jednocześnie ustanowiona opiekunem prawnym dla małoletniego wnuka ma uprawnienia do otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego na podstawie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów?

Mając na uwadze powyższe, kto w myśl ww. ustawy powinien być uwzględniony w składzie rodziny we wniosku o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz jak wyliczyć dochód?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?