Czy art. 30 ustawy o ochronie praw lokatorów, stosuje się niezależnie od tego, czy poczyniono jakieś działania w celu uregulowania stanu prawnego nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: CIC Kancelaria
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Z treści art. 30 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego wynika, że osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego do dnia wejścia w życie ustawy przez okres nie krótszy niż 10 lat wstępuje z mocy prawa w stosunek najmu tego lokalu po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. 10 lipca 2002 r.), jeżeli właściciel nie wniesie w tym okresie powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub jeżeli w tym samym terminie nie wniesiono powództwa o ustalenie nieistnienia stosunku najmu.

Czy cytowany wyżej artykuł stosuje się w przypadku, gdy dotychczas nie poczyniono żadnych działań w celu uregulowania stanu prawnego nieruchomości, nie pobierano też czynszu za najem lokalu, a osoba zajmująca lokal płaciła odszkodowanie za bezumowne korzystanie?

Jeżeli przepis ten ma w omawianym przypadku zastosowanie, to w jaki sposób należy formalnie uregulować stan prawny?

Czy sprawa powinna trafić do sądu, czy też należy załatwić to w inny sposób (potwierdzenie wstąpienia w stosunek najmu przez właściciela w drodze zaświadczenia bądź podpisanie umowy)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX