Czy aktualne jest stanowisko organów podatkowych, iż gdy przedmiotem dostawy nie będzie środek trwały, lecz towar przeznaczony do dalszej sprzedaży to sprzedaż mieszkania podlegać będzie zwolnieniu od podatku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 15 stycznia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca kupił mieszkanie do dalszej odsprzedaży. Mieszkanie zaliczył do towarów (kol. 10 PKPiR). Otrzymał fakturę ze stawką zwolnioną na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u. Na remont i modernizację mieszkania poniósł nakłady przewyższające 30% ceny zakupu. Od faktur na ten remont i modernizację nie odliczał VAT, ponieważ wiedział, że sprzedaż tego mieszkania będzie zwolniona z VAT i będzie musiał dokonać korekty podatku naliczonego.

Czy aktualne jest stanowisko organów podatkowych, iż gdy przedmiotem dostawy nie będzie środek trwały, lecz towar handlowy przeznaczony do dalszej sprzedaży to sprzedaż mieszkania podlegać będzie zwolnieniu od podatku (zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a u.p.t.u., a ewentualne nakłady na nieruchomości nie będą ograniczone limitem 30%, ponieważ to ograniczenie odnosi się do wartości początkowej obiektu, a więc jest ściśle związane z zakupem środka trwałego a nie towaru handlowego)?

Czy wszystkie nakłady na mieszkanie powinien ująć z kolumnie 10 PKPiR ?

Czy ma prawo do zaliczenia w koszty wartości nieodliczonego VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX