Czy adnotacja lekarza, że pacjent jest nieprzytomny, jest „wiążąca” dla wszystkich kolejnych zgód/upoważnień/dokumentów, gdzie jest wymagany podpis pacjenta?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 14 kwietnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 17 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarz może wykonać zabieg lub zastosować metodę leczenia lub diagnostyki stwarzającą podwyższone ryzyko wobec pacjenta małoletniego, ubezwłasnowolnionego bądź niezdolnego do świadomego wyrażenia pisemnej zgody, po uzyskaniu zgody jego przedstawiciela ustawowego, a gdy pacjent nie ma przedstawiciela lub gdy porozumienie się z nim jest niemożliwe – po uzyskaniu zezwolenia sądu opiekuńczego. Artykuł 34 odnosi się konkretnie do zabiegów operacyjnych i zabiegów o podwyższonym ryzyku. Problem stanowią jednakże inne rodzaj zgód (np. zgoda na hospitalizację), upoważnienia (np. do uzyskiwania informacji na temat stanu zdrowia, do wglądu i uzyskiwania dokumentacji medycznej) bądź dokumenty, które wymagają podpisu pacjenta (np. karta czynników ryzyka wystąpienia zakażenia szpitalnego), a pacjent jest na przykład nieprzytomny. Przy przyjęciu pacjenta do oddziału, w miejscu gdzie pacjent powinien złożyć podpis wyrażając zgodę na hospitalizację i wstępnie zaproponowane leczenie, a pacjent jest na przykład nieprzytomny, lekarz dokonuje adnotacji o przyczynie braku podpisu pacjenta.

Czy taka adnotacja jest "wiążąca" dla wszystkich kolejnych zgód/upoważnień/dokumentów, gdzie jest wymagany podpis pacjenta, czy też za każdym razem lekarz winien dokonać stosownej adnotacji (przy założeniu, że pacjent jest cały czas nieprzytomny bądź niezdolny do świadomego wyrażania zgody)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX