Czy, aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego, osoba samotnie wychowująca dziecko zawsze musi wystąpić o zasądzenie alimentów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Sabuda Anna
Odpowiedzi udzielono: 24 listopada 2017 r.

PYTANIE

Klientka jest panną. Złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko. Z dołączonego do wniosku postanowienia sądu wynika, że wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem powierzono matce i ograniczono władzę rodzicielską ojca do współdecydowania w zakresie zmiany miejsca zamieszkania, organizowania jej wypoczynku, sposobu leczenia w razie poważnej choroby, wyboru szkoły oraz kierunku i zakresu wykształcenia. Z uwagi na fakt, że klientka z ojcem dziecka ma jeszcze jedną córką, którą wychowuje ojciec, to w tym samym postanowieniu sąd wykonywanie władzy rodzicielskiej nad drugą córką powierzył ojcu i ograniczył władzę rodzicielską matki do współdecydowania w zakresie zmiany miejsca zamieszkania, organizowania jej wypoczynku, sposobu leczenia w razie poważnej choroby, wyboru szkoły oraz kierunku i zakresu wykształcenia. W omawianym postanowieniu nie ma zapisu, że sąd orzekł o zobowiązaniu do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka.

Czy w przedstawionej sytuacji klientka, aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego musi wystąpić o zasądzenie alimentów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX