Czy abonament medyczny generuje przychód dla pracownika, jeśli w zakresie medycyny pracy zawarte są także dodatkowe świadczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 30 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Nasza firma, spółka należąca do tzw. grupy średnich przedsiębiorstw o profilu produkcyjno-usługowym, planuje podpisać umowę z Centrum Medycznym Enel-Med o świadczenie usług medycznych w zakresie medycyny pracy i pozostałych świadczeń zdrowotnych. Usługi medycyny pracy zawarte są w pakiecie profilaktycznym i finansowane w całości przez pracodawcę. Pakiet profilaktyczny obejmuje czynności w ramach medycyny pracy, zgodnie z ustawą z dnia 27.06.1997 o służbie medycyny pracy oraz ustawą z 26.06.1974 Kodeks pracy, rozporządzeniem MZiOS z 30.05.1996 w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy. W praktyce, w ramach pakietu medycyny pracy, pracownicy będą mogli korzystać z dostępnego zakresu usług medycznych również prywatnie w celach profilaktycznych dbać o swoje zdrowie.

Czy spółka powinna uregulować warunki korzystania z usług medycznych w regulaminie pracy i regulaminie wynagradzania oraz czy może jednocześnie wprowadzić obowiązek dbania o zdrowie, udostępniając pakiet medycyny pracy oraz inne, dodatkowo odpłatne, usługi medyczne, mając na uwadze dbanie o zdrowie pracowników oraz zmniejszenie ich absencji chorobowej, w celu zapewnienia ciągłości i terminowości produkcji, szczególnie w czasie zagrożenia epidemicznego?

Czy korzystanie przez pracownika z pakietu profilaktycznego również w celach ochrony własnego zdrowia, może spowodować obowiązek w PIT, mimo że zakres i cena pakietu dotyczą medycyny pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX