Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób i w jakiej wartości, dokonać korekty i prezentacji błędnie wyliczonego podatku za lata ubiegłe w sprawozdaniu finansowym spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Żak Piotr
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób i w jakiej wartości, dokonać korekty i prezentacji błędnie wyliczonego podatku za lata ubiegłe w sprawozdaniu finansowym spółki?

Spółka po przeprowadzonej kontroli skarbowej zidentyfikowała błędne naliczenie podatku za lata 2009-2012. W wyniku błędu spółka musi wykazać zobowiązanie podatkowe w wysokości X plus odsetki. Kontrola podatkowa nie została jeszcze formalnie zakończona i nie przedstawiono decyzji wraz z finalną kwotą zobowiązania i odsetek, jednak z uwagi na konieczność sporządzenia sprawozdania finansowego za rok 2013, zarząd zdecydował o ujawnieniu korekty w księgach, z uwagi na zasadę ostrożności w prezentacji sytuacji finansowej spółki. W celu oszacowania poziomu istotności, przyjęto % wielkości korekty (wraz z odsetkami) do sumy bilansowej oraz przychodów ze sprzedaży:

Rok \ % sumy bilansowej \ % przychodów ze sprzedaży

2009 \ 2,20 \ 0,52

2010 \ 0,36 \ 0,10

2011 \ 0,89 \ 0,30

2012 \ 1,30 \ 0,36.

Czy przy ustalaniu poziomu istotności, jako korektę przyjąć tylko należność główną, czy również odsetki?

Czy korektę ująć w roku bieżącym, czy skorygować kapitały (zysk z lat ubiegłych)?

Jeśli korekta winna być przedstawiona retrospektywnie, to jak wykazać to w sprawozdaniu finansowym?

Czy konieczne jest ujawnienie informacji w "dodatkowych informacjach i objaśnieniach" do sprawozdania finansowego lub noty w sprawozdaniu, prezentującej kalkulację błędu, wartość błędu w poszczególnych okresach oraz prezentacja każdej pozycji sprawozdania, na którą wpłynął błąd "przed" i "po" korekcie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX