Czy 22-letni niepełnosprawny syn może być wpisany do składu rodziny dla potrzeb ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 3 listopada 2017 r.

PYTANIE

Do GOPS wpłynął wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego Pana S., na pierwsze i drugie dziecko do 18. roku życia. Pan S. w składzie rodziny wpisał syna - wiek 22 lata, całkowicie ubezwłasnowolnionego, legitymującego się znacznym stopniem niepełnosprawności dla którego jest opiekunem prawnym. Pan S. również z uwagi na niepełnosprawność syna sprawuje nad nim całodobową opiekę pobierając jednocześnie świadczenie pielęgnacyjne na tego syna. Z uwagi na fakt, iż Pan S. wnioskuje o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko należało zweryfikować spełnianie kryterium dochodowego przez rodzinę. Dochód tej rodziny za 2016 r. wyniósł 850,00 zł na członka rodziny miesięcznie. Wątpliwości natomiast budzi kryterium dochodowe jakie należy przyjąć w tym przypadku. Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy z 11.02.2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - dalej u.p.p.w.d., jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko osobom uprawnionym jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1200 zł.

Czy 22- letni syn całkowicie ubezwłasnowolniony, którego opiekunem prawnym jest jego ojciec może być wpisany do składu rodziny w rozumieniu art. 2 pkt 16 u.p.p.w.d.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX