Co zrobić z zasiłkiem celowym znajdującym się na liście wypłat w przypadku zgonu świadczeniobiorcy po miesiącu wypłaty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 4 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Co zrobić z zasiłkiem celowym znajdującym się na liście wypłat w przypadku zgonu świadczeniobiorcy po miesiącu wypłaty?

Petentce (matka z 4 dzieci) przyznano świadczenie pieniężne na zakup posiłku (zasiłek celowy) na okres od 01 maja 2021 do 30 czerwca 2021 w wysokości 200 zł miesięcznie. Pobrała świadczenie w miesiącu maju, lecz odebrała świadczenia za miesiąc czerwiec 2021 r. (listy 26.06.2021), ponieważ była w szpitalu, a potem zmarła w miesiącu lipcu.

Co zrobić ze świadczeniem czerwcowym znajdującym się na liście wypłat w kasie?

Czy wystarczy notatka pracownika socjalnego i akt zgonu, aby odprowadzić te środki z powrotem na konto ośrodka?

Gdyby to był zasiłek stały to interpretacje są jednoznaczne, że to jest świadczenie nierozerwalnie związane z osobą świadczeniobiorcy (orzeczenie itd.). Tu jednak tak naprawdę mamy do czynienia z świadczeniem przyznanym w związku z daną strukturą rodziny (dzieci - III.1. Moduł Programu uchwały nr 140 Rady Ministrów z dnia 15 października w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu: Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023) - to było m.in. podane w podstawie prawnej i uzasadnieniu.

Wygasić decyzji chyba nie można, ponieważ była wydana do 30 czerwca 2021 r., a zgon nastąpił w lipcu 2021 r. W związku ze zgonem, nie ma jak wszcząć procedury z art. 106a 1 ustawy o pomocy społecznej.

Czy to będzie wchodzić do masy spadkowej i co zrobić ze środkami, aby księgowo wszystko się zgadzało, jak wiemy konta na koniec roku muszą być "wyzerowane"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX