Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Habryn-Chojnacka Ewa
Odpowiedzi udzielono: 10 stycznia 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mam podpisaną umowę na pół roku od 1 października 2011 do 31 marca 2011, ale chciałbym wypowiedzieć umowę najmu jak najszybciej. Punkt umowy o możliwości wypowiedzenia brzmi następująco - podaje dokładnie:

"strony maja prawo do wypowiedzenia niniejszej umowy z zachowaniem miesiecznego terminu wypowiedzenia na piśmie lub wcześniej za porozumieniem stron."

Nic więcej nie ma w umowie na temat wypowiedzenia i nie ma doprecyzowania określenia "miesięczny termin wypowiedzenia".

Mam teraz pytanie w związku z określeniem "miesięczny termin" wypowiedzenia:

1)

czy miesięczny termin wypowiedzenia mam rozumieć jako 30 dni, czyli np. jak złoże wypowiedzenie w dniu 6 grudnia 2011, to 5 stycznia 2012 bedzie ostatnim dniem z którym umowa wygasa i mam się wyprowadzić? oraz czy za 5 dni stycznia mam zapłacić (wysokość czynszu / 30 dni) * 5 dni, czyli (700 zł / 30) * 5 = 116,66 zł?

2)

czy może określenie miesięczny termin wypowiedzenia oznacza że jak składam wypowiedzenie w danym miesiącu, to dopiero w ostatnim dniu następnego miesiąca umowa wygasa, więc będę musiał i tak zapłacić cały czynsz za ten ostatni miesiąc? Czyli jak złożę wypowiedzenie od razu czyli np. 6 grudnia 2011 to i tak będę musiał zapłacić za cały styczeń 2012?

3)

jak to jest ze skutecznym terminem dostarczenia, czy jak wyśle za potwierdzeniem pocztowym takie wypowiedzenie, to która data się liczy: wysłania, czy odebrania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?