Co winien obecnie zrobić organ, gdy prowadzone postępowanie w trybie wykonania zastępczego dotyczyło innego zakresu robót niż jest obecnie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 marca 2024 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 3 lutego 2021 r.

PYTANIE

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał właścicielowi na podstawie art. 66 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) usunięcie nieprawidłowości w budynku mieszkalnym. Ponieważ zobowiązany przez kilka lat uchylał się od wykonania nałożonego obowiązku, organ w trybie ustawy z 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427) - dalej u.p.e.a. przystąpił do wykonania zastępczego. Firma X złożyła ofertę na wykonanie tego zadania. Następnie organ postanowieniem o zastosowaniu wykonania zastępczego orzekł: "postanawiam zlecić wykonanie obowiązku zastępczo w trybie u.p.e.a. firmie X na koszt i niebezpieczeństwo zobowiązanego" oraz wezwał zobowiązanego do do wpłacenia zaliczki na koszt wykonania zastępczego. Postanowienie zostało utrzymane w mocy przez organ II instancji. Nie doszło do podpisania umowy z firmą X na realizacje tego zadania. Zobowiązany nie uiścił zaliczki. Wobec powyższego tytuł wykonawczy został przekazany do Urzędu Skarbowego, celem ściągnięcia zaliczki. W tym momencie zobowiązany przystąpił do realizacji obowiązku, o czym zawiadomił tut. organ. Postępowanie egzekucyjne toczące się w Urzędzie Skarbowym zostało zawieszone, na wniosek tut. organu. Zobowiązany wykonał część nałożonego obowiązku w decyzji - około 80% i uchyla się od wykonania pozostałej części.

Co winien obecnie zrobić tut. organ, ponieważ prowadzone postępowanie w trybie wykonania zastępczego dotyczyło innego zakresu robót niż jest obecnie tj. złożona oferta przez firmę X jest nieaktualna - mamy obecnie inny zakres robót do wykonania (mniejszy) i w związku z tym będzie też inna wartość?

Postanowienie o wykonaniu zastępczym oraz naliczonej zaliczce znajduje się w obiegu prawnym (utrzymane w mocy przez organ II instancji), decyzja nakładająca obowiązki obejmuje zakres robót z przed częściowego wykonania (utrzymana w mocy), zagrożenie zniszczenia budynku istnieje, tylko mniejsze.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX