Co w sytuacji, gdy wyniki wskazują przekroczenia poziomów hałasu dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, nie ma przekroczeń dla zabudowy zagrodowej, a MPZP dopuszcza łącznie zabudowę zagrodową i mieszkaniową jednorodzinną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 22 sierpnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Analizując treść szkolenia na temat ochrony środowiska przed hałasem nasuwa się wniosek, że organ wydając decyzję z art. 115a ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r. poz. 1396) – dalej p.o.ś. w przypadku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ustala dopuszczalne poziomy hałasu na podstawie ustaleń tego planu dla terenu, na który oddziałuje zakład.

Co w sytuacji, gdy otrzymane przez starostę wyniki pomiarów wskazują przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, nie ma przekroczeń dla zabudowy zagrodowej, natomiast zapis planu miejscowego dopuszcza na analizowanym terenie łącznie zabudowę zagrodową oraz mieszkaniową jednorodzinną i nie wskazuje przeważającego rodzaju terenu?

Czy wobec przeznaczenia terenu w planie miejscowym łączącego rodzaje zabudowy o zróżnicowanych dopuszczalnych poziomach hałasu należy przyjąć wyższy wskaźnik (w tym przypadku dla zabudowy zagrodowej) i w tym samym nie stwierdzamy przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu poza zakładem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX