Co stanowi podstawę wyliczenia rabatu zbiorczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2015 r.

PYTANIE

1. Czy jeżeli w okresie, do którego wystawiamy kontrahentowi zbiorcze faktury korygujące (FKZ) były wystawiane faktury i faktury korygujące (+/-), to podstawą do wyliczenia rabatu zbiorczego jest suma faktur +/- faktury korygujące wystawione w tym okresie, czy jednak powinna to byc suma samych faktur wystawionych w tym okresie?

Jeżeli podstawą ma być obrót faktury +/- faktury korekty, to co w przypadku gdy wśród korekt jest FKZ wystawione do wcześniejszych okresów mają również wchodzić do okresu, dla którego jest ustalany kolejny rabat?

2. Jeżeli po wystawieniu FKZ wystawiamy do jednej z faktur, do której była wystawiona FKZ, fakturę korektę cenową, to cena wyjściowa do kolejnej obniżki powinna uwzględniać % rabatu z FKZ? A gdy wystawiamy fakturę korektę na zwrot towaru, to zwracana cena również ma być obniżona o rabat z FKZ?

3. Mamy umowy, że rabat za dany okres (III) - np 3% - będzie udokumentowany trzema FKZ po 1% będą wystawiane w trzech różnych miesiącach (VIII, IX, X). Przyjmujemy do wystawienia każdej z tych FKZ tę samą podstawę, czyli w naszym przypadku obrót za III.

Czy prawidłowo?

Jeżeli są interpretacje rozstrzygające powyższe wątpliwości, proszę o ich przytoczenie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX