Co powinien zrobić wykonawca, gdy projektant nie naniósł na PZT powierzchni umocnienia wylotu wód deszczowych do rzeki, a element ten wychodzi poza linie rozgraniczające ZRID?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mikołajewska-Janiaczyk Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 17 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Co powinien zrobić wykonawca, w przypadku gdy projektant nie naniósł na PZT powierzchni umocnienia wylotu wód deszczowych do rzeki, a element ten wychodzi poza linie rozgraniczające ZRID?

Sporządzając projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany na planach sytuacyjnych projektant pominął zaznaczenie powierzchni umocnienia terenu (2,5m x 12m) przy wylocie kanalizacji deszczowej do rzeki. Wymagania techniczne dla wylotu zostały określone w pozwoleniu wodnoprawnym. Szczegóły rozwiązania przedstawiono na innych rysunkach. Krawędzie umocnionej powierzchni stanowią stalowe ścianki szczelne pogrążone na głębokość 6 m. Powierzchnia utwardzona ma być materacem z kruszywa. Na podstawie tak sporządzonych rysunków organ wydał decyzję ZRID. Po analizie dokumentacji przez wykonawcę okazało się, że umocnienie wylotu wychodzi poza linie rozgraniczające decyzji ZRID. Wykonawca wystąpił z tym problemem do zamawiającego, który stwierdził, że umocnienie wylotu w części wychodzącej poza linie rozgraniczające można zakwalifikować jako umocnienie brzegu rzeki, na które nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, ani nie podlega ono zgłoszeniu.

Jak powinien zachować się w tej sytuacji kierownik budowy?

Nie dysponuje on planem sytuacyjnym (ani na PZT ani w projekcie architektoniczno-budowlanym), na którym zaznaczono umocnienie.

Czy ma on podstawę do zrealizowania tych robót?

Wykonanie umocnienia wiąże się z realizacją robót poza liniami rozgraniczającymi.

Czy na etapie zakończenia budowy może on oświadczyć, iż dla tego elementu nie ma odstąpienia od projektu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX