Co powinien zrobić wójt w sytuacji kiedy rolnik nie zastosował się do decyzji zakazującej nawożenia komunalnymi osadami ściekowymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 31 grudnia 2018 r.

PYTANIE

WIOŚ na zgłoszenie mieszkańców przeprowadził wizję w terenie gdzie rolnik nawoził grunty rolne uprawne komunalnymi osadami ściekowymi. W wyniku tej kontroli pracownicy WIOŚ ustalili, że osady zwożone są na teren pól bez żadnej umowy, badań gruntu i informacji o parametrach otrzymanego materiału. Dodatkowo właściciele pol nie wiedzą jak nazywa się przedsiębiorstwo dostarczające osad i gdzie ma siedzibę. Rolnik wie że: "było za darmo i pomaga bo sąsiadowi też wożą i ma duże plony". Na miejscu pracownicy WIOŚ pobrali próbki z których wyniki po analizie wskazują występowanie bakterii i wirusów. Ustalenia kontroli przekazano wójtowi do wydanie decyzji z art. 26 ustawy z 14.12. 2012 r. o odpadach. Wójt wydał decyzję nakazującą usunięcie odpadów. Rolnik nie zastosował się do niej (zapis przekazania odpadu przedsiębiorcy posiadającemu zezwolenie) tylko rozprowadził po polu i zaorał osady ściekowe.

Co dalej powinien zrobić wójt? Wyegzekwować usunięcie odpadów z pola (zebranie całej warstwy gruntu zmieszanej z osadami ściekowymi) czy ww. decyzja staje niewykonalna i nieważna? Należy nałożyć na rolnika karę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX