Co powinien zrobić organ w przypadku oświadczenia inwestora o zagubieniu pozwolenia budowlanego z 1983 r. oraz braku tego pozwolenia w archiwum Starostwa Powiatowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mazurkiewicz Jakub
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do organu nadzoru budowlanego wpłynęło pismo z Państwowej Inspekcji Pracy, informujące o naruszeniu przepisów i warunków ochrony przeciwpożarowej, przepisów i warunków techniczno-budowlanych oraz przepisów ochrony środowiska, w związku z prowadzeniem przez pana X działalności związanej z obróbką drewna. Inwestor oświadczył, że na przedmiotowy obiekt zostało wydane w 1983 r. pozwolenie na budowę , jednakże nie posiada go aktualnie, ponieważ zostało zagubione. W archiwum Starostwa Powiatowego również nie znaleziono ww. pozwolenia, a zatem organ nie ma możliwości zweryfikowania zarówno prawdziwości oświadczenia inwestora o posiadanym pozwoleniu, jak również samej budowy obiektu z projektem budowlanym. Po przeprowadzeniu oględzin oraz z analizy protokołu rocznego i pięcioletniego wynika, że budynek został faktycznie wybudowany w latach 80-tych XX w. zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Co w tej sytuacji powinien zrobić organ nadzoru budowlanego?

Jak powinien odnieść się do oświadczenia inwestora o posiadanym projekcie i wykonaniu stolarni zgodnie z obowiązującymi w ówczesnych latach przepisami, mimo że PIP stwierdza na chwilę obecną naruszenie m.in. warunków techniczno-budowlanych?

Czy PINB może zakończyć postępowanie administracyjne mając w posiadaniu protokoły kontroli okresowej, które dopuszczają obiekt do dalszej eksploatacji i nie wskazują na nieprawidłowości przedstawione przez PIP?

Jak odnieść się do pisma PIP i wykazanych w nich nieprawidłowości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX