Co powinien zrobić organ podatkowy w sytuacji kiedy został naliczony podatek na osoby nie będące właścicielami nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczyński Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 1 lutego 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 1994 r. osoby fizyczne zawarły pisemną umowę (bez formy aktu notarialnego) sprzedaży gruntu oraz budynku. Sprzedającym był prawdopodobny spadkobierca (postępowania spadkowego nie było przeprowadzone i do dnia dzisiejszego nie jest według posiadanej przeze mnie wiedzy). Organ podatkowy opodatkował kupujących zgodnie z zawartą umową. W 2009 r. informację o gruntach i nieruchomościach jako posiadacz samoistny złożył kolejny prawdopodobny spadkobierca (syn sprzedającego) nieruchomości deklarując chęć płacenia podatku.

Co powinien zrobić organ podatkowy w sytuacji kiedy został naliczony podatek na osoby nie będące właścicielami nieruchomości?

Osoby te władały nieruchomością jak właściciele (z pewnością w ich świadomości byli nimi). Problem pojawił się w momencie kiedy zmarł sprzedający, a pojawił się jego syn (prawdopodobnie spadkobierca - właścicielka nieruchomości to nieżyjąca ciotka) mający w zamiarze chęć płacenie podatku jako posiadacz samoistny władający obecnie nieruchomością.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX