Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2016 r.
Autor odpowiedzi: Czepiel Maciej
Odpowiedzi udzielono: 15 marca 2016 r.

PYTANIE

Co powinien zrobić organ nadzoru budowlanego w sytuacji gdy właściciel budynku (budynek mieszkalny jednorodzinny) nie chce wpuścić pracowników na posesje celem sprawdzenia stanu technicznego budynku?

Z przekazanych do urzędu informacji wynika, że budynek może być w nieodpowiednim stanie technicznym (z karty dokumentacyjnej wynika, że zlokalizowany jest na osuwisku) i może zagrażać bezpieczeństwu życia. Ustalono, że budynek nie jest poddawany przeglądom okresowym i wciąż jest użytkowany.

Czy mając szczątkową wiedzę na temat stanu technicznego budynku, organ może wydać decyzję zobowiązującą do przedłożenia protokołów przeglądów okresowych i ekspertyzy stanu technicznego (art. 62 ust. 3 pr. bud.)?

Organ z powodu udaremniania czynności wystosował już pismo do organów ścigania.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację