Co powinien zrobić organ, jeżeli wnioskodawca o wydanie decyzji środowiskowej nie odnosi się do opinii biegłego, który twierdzi, że wskazana we wniosku moc anten została zaniżona?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 25 sierpnia 2017 r.

PYTANIE

Do organu wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dot. budowy stacji bazowej telefonii komórkowej. Do wniosku załączono m.in. kartę informacyjną przedsięwzięcia, jednocześnie wskazując, że inwestycja nie kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących potencjalnie lub zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Dokonane w dodatkowo przedłożonej "Kwalifikacji przedsięwzięcia" obliczenia mocy równoważnej promieniowanej izotropowo EIRP wyznaczonej dla pojedynczej anteny nastąpiły w oparciu o dane wskazane w deklaracjach technicznych operatora. Organ posiada dla tego przedsięwzięcia opinię biegłego, z której wynika, że inwestycja może zaliczać się do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, a wskazana przez inwestora maksymalna moc EIRP została zaniżona (biegły swoją opinię poparł obliczeniami w oparciu o parametry techniczne producenta). Wnioskodawca w żaden sposób nie chce odnieść się do opinii biegłego.

Jak powinien postąpić organ w przedmiotowej sprawie?

Czy obliczenie mocy równoważnej promieniowanej izotropowo (EIRP) czy mocy ERP wyznaczonej dla pojedynczej anteny powinno następować od maksymalnej mocy znamionowej podanej w parametrach technicznych producenta faktycznie zamontowanych anten nadawczych, czy od danych w deklaracjach technicznych operatora?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX