Co niepubliczny zakład opieki zdrowotnej może zrobić z rzeczami pozostawionymi przez pacjentów w szpitalu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jekiel Piotr
Odpowiedzi udzielono: 7 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Szpital jest prywatnym przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w formie sp. z o.o.

Co szpital może zrobić z rzeczami pozostawionymi przez pacjentów w szpitalu?

Pytanie dotyczy zarówno przedmiotów oddanych do depozytu jak i przedmiotów nie oddanych przez pacjenta do depozytu (np. kapcie, kubek, szlafrok).

Czy szpital może opracować regulamin postępowania z rzeczami pozostawionymi przez pacjentów w szpitalu, gdzie znajdą się postanowienia, iż rzeczy pozostawione w szpitalu dłużej niż 14 dni od opuszczenia szpitala będą utylizowane?

Problem, z którym spotyka się szpital dotyczy przede wszystkim rzeczy, które nie zostały złożone do depozytu, np.: piżama, laska, kapcie, kubek. Szpital działa w formie sp. z o.o.

Jakie postępowanie może przyjąć szpital w przypadku rzeczy nie oddanych przez pacjenta do depozytu, które pacjent miał ze sobą na sali szpitalnej?

Jakie postępowanie może przyjąć szpital w przypadku rzeczy przekazanych do depozytu?

Szpital chciałaby uregulować w regulaminie wewnętrznym szpitala postępowanie z pozostawionymi rzeczami, który to regulamin zakładałby utylizację pozostawionych przedmiotów przez szpital po upływie określonego terminu, np. 14 dni od opuszczenia przez pacjenta szpitala. Szpital chciałaby zastosować rozwiązanie, które nie wymagałoby kontaktów z pacjentem, po opuszczeniu przez pacjenta szpitala, celem przeprowadzenia utylizacji przez szpital. Pacjenci byliby zapoznawani z takim regulaminem.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX