Co należy zrobić z wnioskiem o odłowienie zwierzęcia łownego, jeżeli chodzi w nim o teren obwodu łowieckiego nie dzierżawionego przez starostę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grecki Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do starostwa wpłynął wniosek o wydanie na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z 13.10.1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U. z 2018 r. poz. 2033) decyzji o odłowie 1 szt. zwierzęcia łownego. Po sprawdzeniu okazało się, że teren, z którego wnioskodawca zamierza usunąć dane zwierzę znajduje się na terenie obwodu łowieckiego nie wydzierżawianego przez starostę.

Jak należy zatem postąpić?

Który starosta będzie właściwy do wydania ww. decyzji - czy terytorialnie ten starosta, na terenie którego powiatu znajduje się miejsce występowania zwierzęcia łownego, czy też ten starosta, który wydzierżawia dany obwód i powinien odpowiadać całościowo za całą gospodarkę łowiecką na terenie danego obwodu łowieckiego?

Za drugim rozstrzygnięciem przemawia argument prowadzenia racjonalnej gospodarki łowieckiej, bo być może, że dane zwierzę łowieckie występuje na danym terenie, gdyż nie został wykonany prawidłowo plan łowiecki na terenie danego obwodu łowieckiego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX