Co należy zrobić z przyznanym zasiłkiem stałym, jeśli klient może ubiegać się o przyznanie świadczenia rentowego z KRUS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 listopada 2018 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2016 r.

PYTANIE

Klient, który uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu nie był nigdzie ubezpieczony, nie posiadał uprawnień do otrzymania świadczeń emerytalno rentowych z innego tytułu. W międzyczasie klient na komisji lekarskiej w PCPR i otrzymał orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. GOPS przyznał mu nas zasiłek stały, ponieważ w tym czasie nie miał nigdzie uprawnień do otrzymywania świadczeń rentowych. Podczas kontrolnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego w dniu 20 maja 2016 r. okazało się, że klient od 18 marca 2015 r. opłaca składki emerytalno-rentowe do KRUS i tam podlega ubezpieczeniu. Okazało się również, że w okresie od 23 marca 2016 r. do 22 kwietnia 2016 r. przebywał na zasiłku chorobowym, o czym nie poinformował GOPS. W związku z niepełnosprawnością cały czas wymaga leczenia i rehabilitacji. Zdaniem OPS klient w związku z faktem opłacania składek do KRUS może przebywać na zasiłku chorobowym lub ubiegać się o przyznanie świadczenia rentowego z KRUS.

Jak w takiej sytuacji ma postąpić GOPS, który wypłaca mu zasiłek stały?

Czy zasadnym jest uchylenie decyzji dotyczącej zasiłku stałego (a jeżeli tak to od kiedy) i zobowiązanie klienta do podjęcia leczenia i przebywania w dalszym ciągu na zasiłku chorobowym, a następnie złożenia wniosku o rentę do KRUS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX