Co należy zrobić, jeżeli po wnioskodawca o zezwolenie na usunięcie drzew nie poinformował o dokonaniu nasadzeń zastępczych, a zasadzone drzewa nie spełniają ustalonego kryterium obwodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 5 stycznia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta wydał zgodę na usunięcie drzew pod warunkiem nasadzenia drzew o określonej ilości, gatunku i obwodzie pnia na wysokości 100 cm wynoszącym co najmniej 10 cm. Starosta zobowiązał burmistrza (wnioskodawcę) do złożenia informacji o wykonaniu nasadzeń w ciągu 14 dni od ich wykonania. Pouczono o odroczeniu uiszczenia opłaty za usunięcie drzew na okres 3 lat od upływu terminu nasadzeń. Poinformowano wnioskodawcę, że jeżeli posadzone drzewa zachowają żywotność po upływie 3 lat, należność podlega umorzeniu na pisemny wniosek wnioskodawcy. Pouczono także, że w przypadku niewykonania nasadzeń zastępczych wnioskodawca uiści naliczoną opłatę na konto organu. Zobowiązany wnioskodawca do wykonania nasadzeń zastępczych nie poinformował organu do końca terminu nasadzeń o wykonaniu obowiązku nasadzeń. Po upływie tego terminu organ ustalił termin oględzin wykonania obowiązku. Okazało się, że pomimo niezawiadomienia organu nasadzenia zostały wykonane, lecz żadne z nasadzonych drzew nie spełnia kryterium obwodu pnia na wysokości 100 cm co najmniej 10 cm.

Jak ma postąpić obecnie organ?

Czy sytuację tę należy ocenić jako niewykonanie nasadzeń zastępczych i wdrożyć postępowanie o ściągnięciu opłaty?

Czy organ ma obowiązek zaczekać 3 lata (jak twierdzi wnioskodawca - burmistrz) i dopiero wtedy rozstrzygnąć o prawidłowości i żywotności drzew oraz umorzeniu bądź nie naliczonej opłaty za usunięte drzewa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX