Co należy rozumieć przez trwałe odwadnianie wykopów budowlanych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 12 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w związku z istniejącym obowiązkiem narzuconym przez art. 394 ustawy z 20.07.2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268 z późn. zm.) – dalej pr. wod. – dotyczącego zgłoszeń wodnoprawnych, konieczne jest przekazanie do Nadzoru Wodnego Zgłoszenia Wodnoprawnego, w przypadku: ewentualnego odwadniania wykopów budowlanych, prowadzonych na głębokości powyżej poziomu zwierciadła wody gruntowej; pojawienia się wody w trakcie trwania wykopów (mimo prowadzenia ich powyżej zwierciadła wody); odwadniania wykopów budowlanych – poniżej głębokości na której znajduje się zwierciadło wody?

W jaki sposób należy zaklasyfikować w zgłoszeniu cel planowanych czynności, robót lub urządzeń, jako art. 394 ust. 1 pr. wod.: trwałe odwadnianie wykopów budowlanych; wykonanie urządzeń odwadniających obiekty budowlane, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem; odprowadzanie wód z wykopów budowlanych lub z próbnych pompowań otworów hydrogeologicznych?

W jaki sposób rozróżnić trwałe odwadnianie wykopów budowlanych od odwadniania tymczasowego?

Do której grupy (urządzeń do trwałego lub tymczasowego odwadniania) można zaliczyć igłofiltry, studnie, pompy, wytworzenia leja depresji?

Czy w przypadku odprowadzania wody z wykopów do urządzeń kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków (których jesteśmy właścicielem) konieczne będzie dokonanie zgłoszenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX