Co może uzasadniać podniesienie z urzędu składek ponoszonych przez rolników na rzecz spółki wodnej przez starostę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Brzezińska Alicja
Odpowiedzi udzielono: 9 lutego 2011 r.

PYTANIE

Mam pytanie dotyczące art. 170 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. Daje on staroście uprawnienie do podniesienia z urzędu (po wcześniejszym wystąpieniu o zwiększenie) wysokości składek ponoszonych przez rolników na rzecz spółki wodnej, w której są zrzeszeni.

Co może być podstawą uzasadniającą takie podniesienie składek z urzędu przez starostę?

Z jednej strony uczestnicząc w posiedzeniach zarządu spółki czy też walnego zgromadzenia – słyszę, że nie ma konieczności podnoszenia składki, bo te obecne są wystarczające, ale z drugiej strony co jakiś czas zjawia się u starosty kolejna osoba skarżąca spółkę, że prawie nic nie robią.

Z informacji uzyskanych z rejonowego związku spółek wodnych – spółki są zrzeszone związku i to związek prowadzi całą administrację i wykonuje roboty konserwacyjne w imieniu spółek – wynika, że robót wykonywane jest mało, gdyż składki na tyle pozwalają.

Stąd to pytanie czy wbrew ogółowi (spółce) starosta może podnieść składki. Bo inaczej byłoby gdyby w samej spółce nie było zgody co do wysokości składek, wtedy starosta miałby jakieś uzasadnienie, ale skoro walne zgromadzenie jednomyślnie odrzuca wniosek o zwiększenie składki to brak chyba podstaw do podniesienia jej z urzędu.

Na terenie jest 7 spółek wodnych, w których są różne wysokości składki z ha (20-40 zł), czy starosta podnosząc składkę ma określić jej kwotę dla każdej spółki, czy zwiększyć ją procentowo dla wszystkich spółek po równo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX