Co jest podstawą do uchylenia decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 2 marca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dłużnik alimentacyjny złożył w ośrodku prośbę o uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy, z załączonego zaświadczenia od komornika wynika, iż w pięciu miesiącach zostały wyegzekwowane pełne kwoty alimentów natomiast w jednym miesiącu kwota 0,00 zł z adnotacją, iż kwota 400,00 zł została wyegzekwowana ale przekazana do OPS na poczet zaległych alimentów z uwagi na brak decyzji w sprawie ustalenia prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego (decyzja była wystawiona lecz nie zdążyła na czas wpłynąć do komornika). Zgodnie z art. 5 ust. 6 pkt 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy następuje na wniosek organu właściwego dłużnika skierowanego do starosty, gdy: 1) ustanie przyczyna zatrzymania prawa jazdy, o której mowa w ust. 3, oraz dłużnik alimentacyjny przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów.

1. Czy można brać pod uwagę alimenty, które zostały zaliczone na poczet zaległych alimentów i przekazane do OPS?

2. Czy można uznać, że dłużnik w okresie ostatnich 6 miesięcy wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych?

3. Jak należy interpretować zapis z art. 5 ust. 6 pkt 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, "przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów"? Czy chodzi tutaj o każdą kwotę wyegzekwowaną przez komornika?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX