Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 marca 2013 r.
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 5 kwietnia 2011 r.

PYTANIE

Zarówno ja jak i moja żona prowadzimy dwie odrębne firmy samodzielnie jako osoby fizyczna w zakresie handlu i produkcji i jesteśmy czynnymi podatnikami VAT. W swojej firmie wykorzystuję budynek, który wybudowałem w ramach prowadzonej działalności (odliczałem w całości VAT od inwestycji). Budynek ten wpisany jest w mojej ewidencji środków trwałych i amortyzuję go w 100 %. Chcielibyśmy aby moja żona przeniosła swoją działalność do budynku wykorzystywanego do tej pory przez mnie i użytkowała go wspólnie ze mną po 50 %. Między nami istnieje wspólność majątkowa.

Dodatkowo chciałbym mojej żonie przekazać część towarów handlowych zakupionych w ramach prowadzonej przeze mnie działalności.

Czy mogę żonie dzierżawić pomieszczenia, które będą przez nią wykorzystywane, czy lepiej może powinienem przekazać jej nieodpłatnie do używania 50% budynku dokonując odpowiednich zapisów w ewidencji środków trwałych? Co w takim przypadku z podatkiem VAT, który odliczyłem od inwestycji w całości?

Czy mogę te towary jej sprzedać, mimo że istnieje między nami wspólność majątkowa? Czy małżonkowie prowadzący dwie odrębne firmy jako osoby fizyczne, nie powinny zwracać uwagi na istniejącą między nimi wspólność majątkową i powinni traktować się jako dwa obce podmioty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?