Wiktorowska Ewa, Zwrot zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 marca 2013 r. do: 31 grudnia 2020 r.
Autor:

Zwrot zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Zwrot zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Zwrot zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Zamawiający jest uprawniony do żądania wniesienia zabeczenia należytego wykonania umowy, które może zostać wniesione w jednej z przewidzianych w art. 148 p.z.p. form. Ustalenie wysokości zabezpieczenia jest dokonywane w oparciu o przepis art. 150 p.z.p.

Instytucja zabezpieczenia należytego wykonania umowy, podobnie jak wadium, dobrze spełnia swą funkcję zabezpieczającą, a jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona słusznych interesów zamawiającego. W przypadku wykonania umowy przez wykonawcę bez zastrzeżeń zamawiającego zabezpieczenie powinno zostać zwrócone w terminie 30 dni od dnia uznania jego należytego wykonania, chyba że strony przewidzą pozostawienie części zabezpieczenia na okres rękojmi za wady.

Zwrot zabezpieczenia należytego wykonania umowy zamawiający zamawiający niezwrócenie zabezpieczenia czy zamówienie zostało wykonane? badanie wykonania zamówienia powzięcie informacji o wykonaniu zamówienia czy zamawiający uznaje, że zamówienie wykonano należycie? zwrot zabezpieczenia w terminie 30 dni od wykonania należycie zamówienia zwrot kwoty na zabezpieczenie roszczeń z rękojmi nie później niż w 15. dniu po upływie okresu rękojmi tak nie tak nie

Krok: powzięcie informacji o wykonaniu zamówienia

Po zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia wykonania zamówienia zamawiający musi zweryfikować prawdziwość tego zgłoszenia.

Krok: badanie wykonania zamówienia

Wykonanie zamówienia co do zasady zostaje potwierdzone poprzez podpisanie przez strony właściwego protokołu odbioru dostawy, usługi lub roboty budowlanej.