Janiszowski-Downarowicz Rafał, Zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej pełnomocnika z urzędu

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2013 r. do: 30 czerwca 2015 r.
Autorzy:

Zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej pełnomocnika z urzędu

Zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej pełnomocnika z urzędu

Zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej pełnomocnika z urzędu

Zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej pełnomocnika z urzędu sąd sąd brak zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej możliwe decyzje otrzymanie wniosku wraz z oświadczeniem rozstrzyganie w przedmiocie kosztów pełnomocnika z urzędu zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej pełnomocnik z urzędu pełnomocnik z urzędu wniosek o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej oświadczenie o nieopłaceniu opłat w całości lub części

Krok: wniosek o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej

Zgodnie z § 20 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu oraz § 16 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu należności z tytułu pomocy prawnej udzielonej stronie z urzędu są przyznawane na wniosek pełnomocnika, który powinien zawierać oświadczenie, że koszty pomocy prawnej udzielonej z urzędu nie zostały opłacone w całości ani w części. Wniosek wraz z oświadczeniem może być złożony ustnie (np. podczas mowy końcowej do protokołu rozprawy), a także pisemnie.

Krok: oświadczenie o nieopłaceniu opłat w całości lub części

Wniosek wraz z oświadczeniem może być złożony przez pełnomocnika ustnie (np. podczas mowy końcowej do protokołu rozprawy), a także pisemnie (np. gdy nie został złożony podczas mowy końcowej i pełnomocnik składa wniosek wraz oświadczeniem na piśmie, już po zamknięciu rozprawy).