Krywan Tomasz, Zwolnienie z VAT usług świadczonych między jednostkami i zakładami budżetowymi

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2014 r. do: 31 grudnia 2016 r.
Autorzy:

Zwolnienie z VAT usług świadczonych między jednostkami i zakładami budżetowymi

Zwolnienie z VAT usług świadczonych między jednostkami i zakładami budżetowymi

Zwolnienie z VAT usług świadczonych między jednostkami i zakładami budżetowymi

Procedura ma na celu przedstawienie, kiedy czynności wykonywane między jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi są zwolnione z VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 7 r.z.p.t.u.

Zwolnienie z VAT usług świadczonych między jednostkami i zakładami budżetowymi podatnik podatnik zwolnienie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 7 r.z.p.t.u., nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 7 r.z.p.t.u., ma zastosowanie potrzeba ustalenia, czy znajduje zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 7 r.z.p.t.u. czy świadczona jest usługa? czy świadczona usługa należy do usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do u.p.t.u. lub jest usługą komunikacji miejskiej? (!) czy świadczącym  usługę jest  jednostka budżetowa  lub samorządowy  zakład budżetowy? (!) czy nabywcą  usługi jest  jednostka budżetowa  lub samorządowy  zakład budżetowy? tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: potrzeba ustalenia, czy znajduje zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 7 r.z.p.t.u.

Przepisy VAT przewidują zwolnienie od podatku obejmujące świadczenie usług między jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi. Zwolnienie to może mieć zastosowanie w przypadkach, gdy wykonywane przez jednostki budżetowe lub zakłady budżetowy podlegają opodatkowaniu VAT, a więc gdy – w świetle orzecznictwa polskiego oraz unijnego – nie są czynnościami wykonywanymi wewnątrz jednego podatnika jakim jest jednostka samorządu terytorialnego. Zob. również procedura Gminy, powiaty oraz województwa jako podatnicy VAT z tytułu czynności wykonywanych przez samorządowe jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe.

Krok: czy świadczona jest usługa?

Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 736 z późn. zm.) - dalej r.z.p.t.u., zwolnione od podatku może być wyłącznie świadczenie usług. Zwolnienie to nie ma zastosowania do dostaw towarów, w tym do dostaw energii, np. energii elektrycznej (wszelkie postaci energii uważane są na gruncie VAT za towary - zob. art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm. - dalej u.p.t.u.).