Krywan Tomasz, Zwolnienie z VAT dostaw budynków, budowli lub ich części

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 października 2021 r.
Autorzy:

Zwolnienie z VAT dostaw budynków, budowli lub ich części

Zwolnienie z VAT dostaw budynków, budowli lub ich części

Zwolnienie z VAT dostaw budynków, budowli lub ich części

Procedura pozwala ustalić, czy dostawa budynku, budowli lub ich części jest zwolniona z VAT.

Zwolnienie z VAT dostaw budynków, budowli lub ich części podatnik podatnik (!) czy wydatki na  ulepszenie wyniosły co  najmniej 30% wartości  początkowej budynku,  budowli lub ich części? dostawa budynku, budowli lub ich części jest zwolniona od podatku (!) czy strony  zrezygnowały ze  zwolnienia od  podatku? dostawa budynku, budowli lub ich części nie jest zwolniona od podatku dokonywana jest dostawa budynku, budowli lub ich części czy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim? czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynęły co najmniej 2 lata? czy w przy nabyciu lub wybudowaniu budynku, budowli lub ich części podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia? (!) czy po nabyciu lub  wybudowaniu podatnik ponosił  uprawniające do odliczania  podatku naliczonego wydatki  na ulepszenie budynku,  budowli lub ich części? nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak

Krok: dokonywana jest dostawa budynku, budowli lub ich części

Dostawy budynków, budowli oraz ich części są, co do zasady, opodatkowane VAT (według stawki 8% albo 23%). Istnieją jednak dwa zwolnienia od podatku obejmujące takie dostawy. Zwolnienia te określają przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.

Ze zwolnień tych korzystać mogą nie tylko dostawy budynków, budowli oraz ich części, ale również udziały w nieruchomościach zabudowanych (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 września 2012 r., IBPP2/443-571/12/AB).

Krok: czy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim?

Zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u., nie obejmuje dostaw budynków, budowli lub ich części, które są dokonywane w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim.

Pojęcie pierwszego zasiedlenia na użytek VAT definiuje art. 2 pkt 14 u.p.t.u. (co powoduje, że pojęcia tego nie należy rozumieć potocznie). Z przepisu tego wynika, że pierwszym zasiedleniem w rozumieniu VAT jest oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub (co wynika wprost z art. 2 pkt 14 u.p.t.u. od 1 września 2019 r.; wcześniej wynikało to z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 16 listopada 2017 r. w sprawie C-308/16) rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

1) wybudowaniu lub

2) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, oraz dotyczyły istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany wykorzystania budynku, budowli lub ich części lub w celu znaczącej zmiany warunków ich zasiedlenia.

Więcej na temat pierwszego zasiedlenia - zob. procedura Pierwsze zasiedlenie budynku bądź budowli w VAT.