Liszewski Grzegorz, Zwolnienie z podatku od nieruchomości uczelni

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r. do: 29 kwietnia 2018 r.
Autorzy:

Zwolnienie z podatku od nieruchomości uczelni

Zwolnienie z podatku od nieruchomości uczelni

Zwolnienie z podatku od nieruchomości uczelni

W procedurze przedstawiono warunki stosowania zwolnienia uczelni z podatku od nieruchomości.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości uczelni uczelnia czy posiada przedmiot opodatkowania? brak obowiązku podatkowego czy jest to jedna z form władania wymienionych w art. 3 ust. 1 u.p.o.l.? czy przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą? uczelnia korzysta ze zwolnienia podmiotowego czy przedmiot opodatkowania jest zajęty na działalność gospodarczą? obowiązek zapłaty podatku nie tak nie tak nie tak nie tak

Krok: uczelnia

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1785 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l., zwolnione są z podatku od nieruchomości uczelnie, jednakże zwolnienie nie dotyczy przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą.

W ustawie nie zdefiniowano pojęcia uczelni. W tym względzie należy posiłkować się przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2183 z późn. zm.) - dalej p.s.w. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 p.s.w., określenie „uczelnia” oznacza szkołę prowadzącą studia wyższe, utworzoną w sposób określony w ustawie. Studiami wyższymi są z kolei studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie.

Ustawa dzieli uczelnie na publiczne i niepubliczne - w podatku od nieruchomości zwolnienie przysługuje obydwu rodzajom uczelni.

Krok: czy posiada przedmiot opodatkowania?

Podatek od nieruchomości jest daniną majątkową obciążającą fakt władania majątkiem. Nie wszystkie formy władania uzasadniają istnienie obowiązku podatkowego oraz nie wszystkie składniki majątku podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Zgodnie z art. 2 ust. 1 u.p.o.l., opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:

1) grunty,

2) budynki lub ich części,

3) budowle (lub ich części) związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają natomiast grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.