Krywan Tomasz, Zwolnienie z CIT przychodów z odsetek oraz należności licencyjnych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2022 r.
Autorzy:

Zwolnienie z CIT przychodów z odsetek oraz należności licencyjnych

Zwolnienie z CIT przychodów z odsetek oraz należności licencyjnych

Zwolnienie z CIT przychodów z odsetek oraz należności licencyjnych

Procedura pozwala ustalić, czy ma zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 21 ust. 3 u.p.d.o.p.

Zwolnienie z CIT przychodów z odsetek oraz należności licencyjnych podatnik lub płatnik podatnik lub płatnik czy spółka otrzymująca należność licencyjną korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania? zwolnienie ma zastosowanie zwolnienie ma zastosowanie, jednak płatnik nie może go zastosować czy należność licencyjna należy do przychodów wyłączonych spod zakresu zwolnienia? czy należność licencyjna jest wypłacana przez spółkę komandytowo-akcyjną? czy ma zastosowanie przepis nakazujący pobór podatku u źródła ze względu na przekroczenie w roku podatkowym limitu wypłat? zwolnienie nie ma zastosowania czy spółka otrzymująca należności licencyjne posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej należności licencyjne? czy inna spółka z UE lub EOG posiada przynajmniej bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w kapitale obu spółek (spółki wypłacającej należności licencyjne oraz spółki otrzymującej te należności)? czy posiadane (odpowiednio w kapitale spółki wypłacającej należności licencyjne, spółki otrzymującej te należności albo w obu spółkach) udziały wynikają z tytułu własności? czy bezpośrednie posiadanie udziałów (akcji) w wysokości nie mniejszej niż 25% trwa lub będzie trwało nieprzerwanie przez okres 2 lat? czy spółka ta (względnie podmiot, do którego przepisy o zwolnieniu stosuje się odpowiednio) albo zagraniczny zakład spółki (jeżeli dochód osiągnięty w następstwie uzyskania tych należności podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony) jest rzeczywistym właścicielem należności? wypłacana jest należność stanowiąca przychód, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. (należność licencyjna) czy należność licencyjna jest wypłacana przez spółkę będącą podatnikiem podatku dochodowego mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Polski? czy należność jest wypłacana przez położony w Polsce zagraniczny zakład spółki z innego państwa członkowskiego UE i podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce? czy należność licencyjna jest otrzymywana przez spółkę podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, innym niż Polska państwie UE lub w innym niż państwo UE państwie należącym do EOG albo przez inny podmiot, do którego przepisy o zwolnieniu stosuje się odpowiednio? czy spółka wypłacająca należności licencyjne posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w kapitale spółki otrzymującej należności licencyjne? tak nie nie tak nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: wypłacana jest należność stanowiąca przychód, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. (należność licencyjna)

Wypłacane podatnikom objętym ograniczonym obowiązkiem podatkowym (nierezydentom) przychody z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) opodatkowane są, co do zasady, zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% (zob. art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm. - dalej u.p.d.o.p.). Istnieje jednak zwolnienie od podatku obejmujące te przychody (w dalszej części procedury nazywane należnościami licencyjnymi). Zwolnienie to określają przepisy art. 21 ust. 3-9 u.p.d.o.p.

Krok: czy należność licencyjna należy do przychodów wyłączonych spod zakresu zwolnienia?

Zwolnienie nie ma zastosowania do wszystkich przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. Jak bowiem stanowi art. 21 ust. 6 u.p.d.o.p., zwolnienie to nie ma zastosowania do przychodów, które zgodnie z odrębnymi przepisami zostaną uznane za:

1) przychody z podziału zysków lub spłaty kapitału spółki wypłacającej te należności;

2) przychody z tytułu wierzytelności dającej prawo do udziału w zyskach dłużnika;

3) przychody z tytułu wierzytelności uprawniającej wierzyciela do zamiany jego prawa do odsetek na prawo do udziału w zyskach dłużnika;

4) przychody z tytułu wierzytelności, która nie powoduje obowiązku spłaty kwoty głównej tej wierzytelności lub gdy spłata jest należna po upływie co najmniej 50 lat od powstania wierzytelności.