Krywan Tomasz, Zwolnienie od podatku odszkodowań otrzymywanych w związku z prowadzeniem inwestycji na gruntach

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Zwolnienie od podatku odszkodowań otrzymywanych w związku z prowadzeniem inwestycji na gruntach

Zwolnienie od podatku odszkodowań otrzymywanych w związku z prowadzeniem inwestycji na gruntach

Zwolnienie od podatku odszkodowań otrzymywanych w związku z prowadzeniem inwestycji na gruntach

Procedura pozwala ustalić, czy zastosowanie ma zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 120 u.p.d.o.f.

Zwolnienie od podatku odszkodowań otrzymywanych w związku z prowadzeniem inwestycji na gruntach podatnik podatnik odszkodowanie jest zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 u.p.d.o.f. odszkodowanie nie jest zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 u.p.d.o.f. wypłacone zostaje odszkodowanie czy odszkodowanie zostaje wypłacone posiadaczowi gruntu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego? czy odszkodowanie jest wypłacane z tytułu ustanowienia służebności gruntowej, rekultywacji gruntów lub szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie? czy odszkodowanie wypłacane jest w wyniku inwestycji prowadzonej na gruntach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego należącego do podatnika? czy inwestycja jest prowadzona przez podmiot uprawniony do prowadzenia inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej? tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: wypłacone zostaje odszkodowanie

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., zwolnione są od podatku niektóre odszkodowania otrzymywane w na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód) w związku z prowadzeniem inwestycji na gruntach rolniczych.

Krok: czy odszkodowanie zostaje wypłacone posiadaczowi gruntu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego?

Pierwszym warunkiem zwolnienia jest, aby zostało ono wypłacone posiadaczowi gruntu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego.

Wskazać w związku z tym należy, że ilekroć w u.p.d.o.f. jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym (zob. art. 2 ust. 4 u.p.d.o.f.). Gospodarstwem rolnym w rozumieniu u.p.d.o.f. jest zatem obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne (z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej (zob. art. 2 ust. 1 w zw. z art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 333 z późn. zm.).