Krywan Tomasz, Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nabycia nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część - do 31 grudnia 2015 r.

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r. do: 31 grudnia 2015 r.
Autorzy:

Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nabycia nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część - do 31 grudnia 2015 r.

Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nabycia nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część - do 31 grudnia 2015 r.

Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nabycia nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część - do 31 grudnia 2015 r.

Procedura pozwala ustalić, czy w stanie prawnym obowiązującym do końca 2015 r. zastosowanie miało zwolnienie od podatku od spadków i darowizn obejmujące nabycie własności lub praw wieczystego nieruchomości stanowiących gospodarstwa rolne lub ich część albo stających się częścią takich gospodarstw rolnych.

Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nabycia nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część - do 31 grudnia 2015 r. podatnik podatnik czy w skład nieruchomości wchodzą budynki zajęte na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym? nabycie jest zwolnione od podatku jako nabycie nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne lub jego część czy w skład nieruchomości wchodzą urządzenia do prowadzenia upraw specjalnych, takie ja: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie czy przechowalnie owoców? nabycie jest częściowo zwolnione od podatku jako nabycie nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne lub jego część nabycie nie jest zwolnione od podatku jako nabycie nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne lub jego część osoba fizyczna nabyła własność lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części czy nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część? czy nieruchomość wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy? czy gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia? czy w skład nieruchomości wchodzą budynki mieszkalne? tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: osoba fizyczna nabyła własność lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 86 z późn. zm.) - dalej u.p.s.d., zwolnione od podatku może być nabycie własności lub prawa wieczystego nieruchomości lub jej części stanowiącej gospodarstwo rolne lub jego część albo wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy. Zwolnienie to może obejmować wszelkie sposoby nabycia objęte przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn (np. w drodze spadku, darowizny czy zasiedzenia).

Należy dodać, że na organach podatkowych ciąży obowiązek badania czy wskazane zwolnienie ma zastosowanie. Jak czytamy w wyroku NSA z dnia 15 maja 2012 r., II FSK 2139/10, „skoro z akt postępowania wynika, że w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne, to organy powinny poczynić ustalenia, czy któryś ze spadkobierców może skorzystać z przewidzianego w art. 4 ust. 1 u.p.s.d. zwolnienia oraz poinformować o takiej możliwości spadkobierców”.

Krok: czy nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część?

Omawiane zwolnienie może znaleźć zastosowanie przede wszystkim, jeżeli nabywana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub jego część. W związku z tym należy wskazać, że na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1381 z późn. zm.) - dalej u.p.r., za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1 u.p.r. (czyli gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.