Bartosiewicz Adam, Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn gospodarstwa rolnego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2016 r.
Autorzy:

Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn gospodarstwa rolnego

Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn gospodarstwa rolnego

Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn gospodarstwa rolnego

Procedura przedstawia zasady, na jakich zwolnione z podatku od spadków i darowizn jest nabycie gospodarstwa rolnego.

Krok: spadkobranie / darowizna

Nabycie majątku pod określonym tytułem darmym (w tym przede wszystkim w drodze spadkobrania oraz darowizny) jest przedmiotem podatku od spadków i darowizn. Podatnikiem, na którym ciąży obowiązek podatkowy jest nabywca (obdarowany, spadkobierca).

Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn gospodarstwa rolnego podatnik podatnik spadkobranie / darowizna definitywne zwolnienie gospodarstwo rolne? brak zwolnienia powierzchnia? nabywca prowadzi gospodarstwo? upłynęło 5 lat? nie tak nie tak nie tak tak nie

Krok: gospodarstwo rolne?

Nabycie określonych składników majątku może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Lista zwolnień z podatku zawarta jest w art. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1774 z późn. zm.). Jedno ze zwolnień z podatku obejmuje nabycie własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku nabycia zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia.

Istotne jest więc to, aby nabywane grunty rolne utworzyły albo powiększyły gospodarstwo rolne. Należy przypomnieć, że gospodarstwo rolne to użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.