Krywan Tomasz, Zwolnienie od PCC przeniesienia własności nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część - do 31 grudnia 2015 r.

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r. do: 31 grudnia 2015 r.
Autorzy:

Zwolnienie od PCC przeniesienia własności nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część - do 31 grudnia 2015 r.

Zwolnienie od PCC przeniesienia własności nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część - do 31 grudnia 2015 r.

Zwolnienie od PCC przeniesienia własności nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część - do 31 grudnia 2015 r.

Procedura pozwala ustalić, czy w stanie prawnym obowiązującym do końca 2015 r. do przeniesienia własności nieruchomości zastosowanie miało zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych, o którym była mowa w art. 9 pkt 2 u.p.c.c.

Zwolnienie od PCC przeniesienia własności nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część - do 31 grudnia 2015 r. podatnik podatnik przeniesienie własności jest w całości zwolnione od PCC jako przeniesienie własności nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne lub jego część przeniesienie własności jest częściowo zwolnione od PCCj jako przeniesienie własności nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne lub jego część przeniesienie własności nie jest zwolnione od PCC jako przeniesienie własności nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne lub jego część doszło do przeniesienia własności nieruchomości lub jej części czy nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część? czy nieruchomość wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy? czy w skład nieruchomości wchodzą budynki mieszkalne lub ich części znajdujące się na obszarze miast? tak nie tak nie tak nie

Krok: doszło do przeniesienia własności nieruchomości lub jej części

Do końca 2015 r. na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 626 z późn. zm.) - dalej u.p.c.c., zwolnione od podatku może być przeniesienie własności niektórych nieruchomości lub ich części (wraz z częściami składowymi) na podstawie umów:

a) sprzedaży,

b) dożywocia,

c) o dział spadku - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

d) o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

e) darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

f) zamiany - do wysokości wartości rynkowej nieruchomości wraz z jej częściami składowymi.

Krok: czy nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część?

Omawiane zwolnienie może znaleźć zastosowanie przede wszystkim, jeżeli nieruchomość lub część nieruchomości, których własność jest przenoszona, stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub jego część. W związku z tym należy wskazać, że na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1381 z późn. zm.) - dalej u.p.r., za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1 u.p.r. (czyli gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.