Skibińska Małgorzata, Zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń w okresie występowania COVID-19

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 16 maja 2020 r. do: 15 maja 2022 r.
Autor:

Zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń w okresie występowania COVID-19

Zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń w okresie występowania COVID-19

Zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń w okresie występowania COVID-19

Od 16.05.2020 r. wpływ na wysokość tej kwoty wolnej od potrąceń ma zmniejszenie pracownikowi wynagrodzenia spowodowanego COVID-19 oraz pozostawanie na utrzymaniu pracownika nieosiągających dochodów członków jego rodziny.

Zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń w okresie występowania COVID-19 Pracodawca Pracodawca Zasady zwiększania kwoty wolnej od potraceń Dokonanie potrącenia z wynagrodzenia pracownika Poinformowanie pracowników o możliwości zwiększenia kwoty wolnej od potraceń Oświadczenie pracownika o  liczbie członków rodziny nieosiągających dochodów, Konsekwencje błędnego ustalenia kwoty potrącenia Maksymalna dopuszczalna kwota potracenia Czy zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń jest związane z obniżeniem wynagrodzenia? Otrzymanie tytułu egzekucyjnego Kwota wolna od potrąceń Zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń Pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie Utrata źródła dochodu przez członka rodziny Tak Nie

Krok: Otrzymanie tytułu egzekucyjnego

W myśl art. 87 § 1 ustawy z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.) – dalej k.p., z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu należności:

– sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;

– sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

– zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;

– kary pieniężne wynikające z odpowiedzialności porządkowej.

Krok: Maksymalna dopuszczalna kwota potracenia

Potrącenia z wynagrodzenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

– w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia;

– w razie egzekucji innych należności niż alimentacyjne lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.

Potrącenia należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczki pieniężne udzielone pracownikom nie mogą w sumie przekroczyć połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami należności alimentacyjnych nie mogą przekroczyć 3/5 wynagrodzenia.

Kary pieniężne związane z odpowiedzialnością porządkową łącznie nie mogą przekraczać wysokości dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń, na które nie jest wymagana zgoda pracownika (przy czym pracownik musi zostać o tym powiadomiony).