Krajnik Szymon, Złożenie wniosku o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 kwietnia 2016 r.
Autorzy:

Złożenie wniosku o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym

Złożenie wniosku o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym

Złożenie wniosku o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym

Postępowanie przyspieszone jest trybem zredukowanym zredukowanym pierwszego stopnia, tj. stosuje się do niego przepisy o postępowaniu zwyczajnym, jeżeli unormowania Rozdz. 54a k.p.k. nie stanowią inaczej. Jest ono trybem fakultatywnym.

W postępowaniu przyspieszonym mogą być rozpoznawane sprawy, w których prowadzi się dochodzenie, jeżeli sprawca został ujęty na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub bezpośrednio potem, zatrzymany oraz w ciągu 48 godzin doprowadzony przez Policję i przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym. W trybie tym mogą ponadto być rozpoznawane sprawy o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego, jeżeli miały one charakter chuligański (art. 517b § 2 k.p.k.).

Tryb przyspieszony w założeniu ustawodawcy został unormowany w ten sposób, aby zredukować formalizm procesowy i  przyspieszyć przebieg postępowania, przy zapewnieniu przestrzegania naczelnych zasad procesu, w tym zwłaszcza zagwarantowanie prawa oskarżonego do obrony, czemu służyć mają m.in. dyżury adwokatów i radców prawnych w siedzibach sądów rejonowych (zob. art. 517j k.p.k. oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 czerwca 2015 r. w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy w postępowaniu przyspieszonym).

Krok: ujęcie sprawcy na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub bezpośrednio potem

Ujęcia mogą dokonać organy bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale również osoba fizyczna na podstawie instytucji tzw. ujęcia obywatelskiego; zob. art. 243 § 1 k.p.k., która w takim przypadku powinna przekazać sprawcę Policji.

Krok: zatrzymanie

Zatrzymanie związane z trybem przyspieszonym nie wymaga zaistnienia dodatkowych okoliczności, przewidzianych w art. 244 in princ. k.p.k., poza ujęciem sprawcy na gorącym uczynku przestępstwa albo bezpośrednio potem.

Szczególne istotne, z punktu widzenia biegu terminu do dokonania czynności dochodzenia, jest sporządzenie protokołu, w którym wpisuje się datę i godzinę zatrzymania, od której liczy się 48-godzinny termin, o którym mowa w art. 517b § 1 k.p.k.

Złożenie wniosku o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym prezes sądu prezes sądu wpływ wniosku prokurator prokurator odebranie wniosku decyzja prokuratora w przedmiocie zatwierdzenia wniosku decyzja co do dalszego biegu sprawy odmowa zatwierdzenia wniosku zatwierdzenie wniosku i przekazanie go do sądu umorzenie postępowania skierowanie sprawy do postępowania przygotowawczego Policja Policja ujęcie sprawcy na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub bezpośrednio potem zatrzymanie czynności dochodzeniowe czy istnieją podstawy do wystąpienia z wnioskiem o rozpoznanie sprawy? niedopuszczalność postępowania przyspieszonego sporządzenie wniosku o rozpoznanie sprawy w trybie przyspieszonym czy zachodzą warunki do wystąpienia z wnioskiem o skazanie bez rozprawy albo podejrzany złożył wniosek, o którym mowa w art. 338a k.p.k.? złożenie wniosku oraz niezwłoczne zawiadomienie prokuratora przekazanie wniosku prokuratorowi do zatwierdzenia w ciągu 48 godzin nie tak tak nie