Skubiszak-Kalinowska Irena, Złożenie oferty w postępowaniu o zawarcie umowy o PPP

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 28 lipca 2016 r.
Autorzy:

Złożenie oferty w postępowaniu o zawarcie umowy o PPP

Złożenie oferty w postępowaniu o zawarcie umowy o PPP

Złożenie oferty w postępowaniu o zawarcie umowy o PPP

Ustawa - Prawo zamówień publicznych nie zawiera definicji oferty. Należy zatem odwołać się do art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego(stosowanym odpowiednio na mocy art. 14 p.z.p., tj. z odrębnościami wynikającymi z Prawa zamówień publicznych), zgodnie z którym oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. Oferta w rozumieniu k.c. wszczyna więc procedurę zawarcia umowy. Natomiast w p.z.p. oferta jest odpowiedzią na wszczęcie procedury poprzez ogłoszenie lub zaproszenie. Proceduralne znaczenie oferty przejawia się przede wszystkim w powstaniu stosunku związania oferenta. Przyjęcie oferty oznacza powstanie zobowiązania pomiędzy stronami o treści określonej w ofercie. W ustawie p.z.p. przyjęcie oferty następuje poprzez jej wybór.

Jak wskazano w wyroku KIO z 3.01.2013 r. (KIO 2772/12) treść oferty stanowi o merytorycznym aspekcie zaoferowanego przez partnerów prywatnych świadczenia adekwatnego do merytorycznych wymagań podmiotu publicznego, w szczególności, co do zakresu, ilości, jakości warunków realizacji i innych elementów istotnych dla wykonania zamówienia. Tym samym elementy istotne treści oferty, to nie tylko jej elementy przedmiotowo istotne, ale również elementy istotne podmiotowo – podniesione do takiej rangi wolą stron umowy”. Zgodnie z art. 82 p.z.p. partner prywatny może złożyć jedną ofertę, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w art. 83 ust. 1 zdanie drugie (tj. jeśli podmiot publiczny dopuszcza lub wymaga złożenia oferty wariantowej; w takim przypadku partner prywatny będzie składał zarówno ofertę podstawową, jak i wariantową).

Nowelizacją z 22 czerwca 2016 r. uchylono art. 82 ust. 2 p.z.p. regulujący formę w jakiej składana

jest oferta. Obecnie to art. 10a ust. 5 p.z.p. reguluje tę kwestię. Zgodnie z tym przepisem oferty, wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz oświadczenia, w tym jednolity dokument, sporządza się, pod rygorem nieważności, w postaci elektronicznej i opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym (zob. szerzej Wiktorowska E. {w:} Skubiszak-Kalinowska I., Wiktorowska E., Prawo zamówień publicznych. Komentarz, LEX 2017, uwagi do art. 10a).

Pamiętać jednak należy, że z art. 18 pkt 4 nowelizacji p.z.p. z 22 czerwca 2016 r. (zmienionego ze skutkiem od 7 października 2016 r. przez art. 130 ustawy z 5.09.2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, Dz. U. poz. 1579) wynika, iż w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych i niezakończonych przed 18.04.2018 r., oferty i wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego składa się pod rygorem nieważności w formie pisemnej albo – za zgodą podmiotu publicznego – w postaci elektronicznej, podpisane odpowiednio własnoręcznym podpisem albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Złożenie oferty w postępowaniu o zawarcie umowy o PPP podmiot publiczny podmiot publiczny ocena oferty zwrot oferty przyjęcie oferty badanie terminu złożenia oferty partner prywatny partner prywatny przygotowanie oferty ostateczna weryfikacja oferty przekazanie oferty dotrzymany niedotrzymany

Krok: przygotowanie oferty

Przygotowując ofertę partner prywatny jest związany warunkami SIWZ i wszystkimi zmianami dokonanymi w niej w wyniku udzielenia wyjaśnień.

Krok: ostateczna weryfikacja oferty

Partner prywatny przed przedłożeniem oferty powinien ją zweryfikować oraz usunąć ewentualne błędy. Oferta powinna zawierać czytelny podpis osoby uprawnionej do reprezentowania partnera prywatnego lub partnerów prywatnych wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, a także informacje o miejscu i dacie.

Partner prywatny może, przed upływem terminu do składania ofert, zmienić lub wycofać ofertę.