Musiał Krzysztof J., Złożenie odwołania od decyzji po terminie

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Złożenie odwołania od decyzji po terminie

Złożenie odwołania od decyzji po terminie

Złożenie odwołania od decyzji po terminie

Procedura ma na celu przedstawienie czynności podejmowanych przez stronę oraz organy podatkowe w przypadku podejrzenia uchybienia terminu wniesionego odwołania.

Złożenie odwołania od decyzji po terminie organ odwoławczy organ odwoławczy postanowienie o uchybieniu terminowi analiza merytoryczna odwołania otrzymanie akt postępowanie wyjaśniające strona strona oczekiwanie na rozstrzygnięcie organu odwoławczego otrzymanie postanowienia akceptacja rozstrzygnięcia zaskarżenie postanowienia wyjaśnienia, dowody, wnioski analiza rozstrzygnięcia otrzymanie informacji organ I instancji organ I instancji oczekiwanie na rozstrzygnięcie organu odwoławczego otrzymanie odwołania po terminie analiza terminów informacja o przekazaniu akt przekazanie akt organowi odwoławczemu termin zachowany uchybienie terminowi termin 14 dni

Krok: otrzymanie odwołania po terminie

Otrzymanie odwołania rozpoczyna całe postępowanie odwoławcze, w którym odwołanie jest przedmiotem analizy.

Organ podatkowy I instancji, do którego wpłynęło odwołanie ma 14 dni na przekazanie akt sprawy organowi odwoławczemu. Brak zachowania tego terminu skutkuje zaprzestaniem naliczania odsetek za zwłokę do dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy (art. 54 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm. - dalej o.p.).

Krok: analiza terminów

Organ podatkowy, który wydał decyzję, i do którego składa się odwołanie, analizuje przesłanki formalne poprawności złożenia odwołania. Jako pierwsze sprawdza dopuszczalność odwołania, zachowanie terminu do złożenia odwołania, następnie wymogi formalne, czyli czy odwołanie złożyła strona, czy jest wskazany adres strony, podpisy, oznaczenie skarżonego aktu, czy treść decyzji odpowiada jej tytułowi (tzn. czy na pewno to jest odwołanie). Dopiero na końcu przechodzi do analizy merytorycznej zarzutów i ich uzasadnienia.

Pomimo, iż organ jest przekonany o uchybieniu terminu do złożenia odwołania, to nie jest władny o tym rozstrzygać - uprawnienie to przysługuje wyłącznie organowi odwoławczemu (art. 228 § 1 pkt 2 o.p.). Brak jest podstawy, wobec jednoznacznego brzmienia obowiązku z art. 227 § 2 o.p. ustosunkowania się do zarzutów decyzji, która pozwalałaby organowi uchylić się od merytorycznej oceny zarzutów ze względu na pewność co do uchybienia terminowi. Stąd wniosek, iż organ musi przesłać organowi odwoławczemu, i stronie, stanowisko w sprawie złożonego odwołania, w którym zawrze swoje podejrzenie uchybienia terminowi do złożenia odwołania.