Piaskowska Olga Maria, Złożenie odpowiedzi na pozew w postępowaniu w sprawach gospodarczych

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r. do: 2 maja 2012 r.
Autorzy:

Złożenie odpowiedzi na pozew w postępowaniu w sprawach gospodarczych

Złożenie odpowiedzi na pozew w postępowaniu w sprawach gospodarczych

Złożenie odpowiedzi na pozew w postępowaniu w sprawach gospodarczych

Krok: czy pozwany ustosunkuje się do stanowiska powoda?

W postępowaniu w sprawach gospodarczych, jeżeli sąd nie wydał nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, pozwany jest obowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew w terminie dwutygodniowym od dnia otrzymania pozwu. Termin ten jest terminem ustawowym, który nie podlega przedłużeniu ani skróceniu, może on być jednak przywrócony na podstawie przesłanek określonych w art. 168 k.p.c.

Krok: badanie braków formalnych odpowiedzi na pozew

1. Odpowiedź na pozew powinna spełniać warunki formalne przewidziane dla każdego pisma procesowego.

2. Składając odpowiedź na pozew, strona pozwana reprezentowana przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa musi uwzględnić regulację zawartą w art. 4799 k.p.c., z której wynika zasada bezpośredniego doręczania pism procesowych stronie przeciwnej. Jest ona zatem zobowiązana dołączyć do odpowiedzi na pozew dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód wysłania go przesyłką poleconą.

3. W odpowiedzi na pozew pozwany jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w odpowiedzi na pozew nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później. W tym przypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być powołane w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub powstała potrzeba ich powołania (art. 47914 § 2 k.p.c.).

4. W postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych pozwany traci prawo powoływania w toku postępowania wszystkich twierdzeń, zarzutów

oraz dowodów na ich poparcie zawartych w odpowiedzi na pozew, złożonej po upływie terminu wskazanego w art. 47914 § 1 k.p.c., chyba że wykaże, iż - gdyby złożył odpowiedź na pozew w terminie - ich powołanie nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania powstała po upływie terminu do złożenia odpowiedzi na pozew (por. uchwała SN z dnia 25 października 2006 r., III CZP 63/06, OSNC 2007, Nr 6, poz. 88).

5. Strona pozwana, która składa odpowiedź na pozew, powinna w razie potrzeby zawrzeć w niej także zarzuty przewidziane w art. 25 § 2 k.p.c. (wartość przedmiotu sporu), art. 202 k.p.c. (zarzut niewłaściwości sądu dająca się usunąć za pomocą umowy), 1105 § 3 k.p.c. (brak jurysdykcji sądów polskich wobec umowy stron o jurysdykcji sądów państwa obcego oraz zapisu na zagraniczny sąd polubowny) i art. 1165 § 1 k.p.c. (zapis na krajowy sąd polubowny. Wszystkie te zarzuty należy bowiem zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, a art. 47914 k.p.c. stanowi lex specialis w stosunku do tych przepisów (por. wyroki SN: z dnia 16 lipca 2004 r., I CK 41/04, OSNC 2005, nr 7–8, poz. 136 i z dnia 19 stycznia 2005 r., I CK 676/04, LEX nr 324515).

6. Strona pozwana nie może wytoczyć powództwa wzajemnego, a zgłoszenie zarzutu potrącenia jest dopuszczalne jedynie w stosunku do wierzytelności udowodnionych dokumentami (art. 47914 § 3 i 4 k.p.c.).

Złożenie odpowiedzi na pozew w postępowaniu w sprawach gospodarczych pozwany pozwany w ciągu 2 tygodni od dnia otrzymania pozwu doręczenie odpisu pozwu czy pozwany ustosunkuje się do stanowiska powoda? niezłożenie odpowiedzi na pozew złożenie odpowiedzi na pozew sąd przewodniczący sąd przewodniczący usuwanie braków formalnych zwrot odpowiedzi na pozew nadanie sprawie dalszego biegu czy odpowiedź na pozew została złożona w terminie? badanie braków formalnych odpowiedzi na pozew czy braki formalne podlegają usunięciu? otrzymanie odpowiedzi na pozew wysłanie odpisu pozwu nieusunięte usunięte nie tak tak nie nie tak