Krywan Tomasz, Złoto inwestycyjne - pojęcie

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2017 r.
Autorzy:

Złoto inwestycyjne - pojęcie

Złoto inwestycyjne - pojęcie

Złoto inwestycyjne - pojęcie

Procedura pozwala ustalić, czy dany towar jest złotem inwestycyjnym w rozumieniu VAT.

Złoto inwestycyjne - pojęcie podatnik podatnik czy monety zostały wybite po roku 1800? towar jest złotem inwestycyjnym w rozumieniu VAT czy monety są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia? czy monety są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie? towar nie jest złotem inwestycyjnym w rozumieniu VAT istnieje potrzeba ustalenia czy dany towar jest złotem inwestycyjnym w rozumieniu VAT czy towar jest złotem w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych? czy towarem są papiery wartościowe reprezentujące złoto? czy towarem są złote monety? czy monety posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych? tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: istnieje potrzeba ustalenia czy dany towar jest złotem inwestycyjnym w rozumieniu VAT

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., przewidują szczególną procedurę dotyczącą złota inwestycyjnego (zob. art. 121-125 u.p.t.u.). Pojęcie złota inwestycyjnego na użytek tej procedury definiują przepisy art. 121 u.p.t.u.

Krok: czy towar jest złotem w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych?

Z przepisów art. 121 u.p.t.u. wynika, że przez złoto inwestycyjne rozumiane są trzy kategorie towarów. Do pierwszej z nich należy złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych (zob. art. 121 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.). Są one uważane za złoto inwestycyjne niezależnie od ich kształtu, wagi i grubości (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 października 2013 r., ITPP2/443-729/13/AK).