Kaczorowska-Kossowska Iwona, Zgłaszanie poważnych zdarzeń niepożądanych związanych z przygotowaniem do przetoczenia krwi i jej składników, w trakcie przetaczania krwi i jej składników lub po ich przetoczeniu
Zgłaszanie poważnych zdarzeń niepożądanych związanych z przygotowaniem do przetoczenia krwi i jej składników, w trakcie przetaczania krwi i jej składników lub po ich przetoczeniu
Zgłaszanie poważnych zdarzeń niepożądanych związanych z przygotowaniem do przetoczenia krwi i jej składników, w trakcie przetaczania krwi i jej składników lub po ich przetoczeniu
Zgłaszanie poważnych zdarzeń niepożądanych związanych z przygotowaniem do przetoczenia krwi i jej składników, w trakcie przetaczania krwi i jej składników lub po ich przetoczeniu
Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi tj. z dnia 17 września 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1777) - dalej u.p.s.k. - podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne jest obowiązany niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 24 godzin, powiadomić Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie (dalej: Instytut) za pośrednictwem właściwej jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, o której mowa w art. 23 ust. 3a, 4a i 5a u.p.s.k., o każdym przypadku wystąpienia poważnego niepożądanego zdarzenia lub poważnej niepożądanej reakcji, związanych z przygotowaniem do przetoczenia krwi i jej składników, w trakcie przetaczania krwi i jej składników lub po ich przetoczeniu oraz o każdym przypadku podejrzenia lub stwierdzenia choroby, która może być spowodowana przetoczeniem.
Artykuł 29b ust. 1 u.p.s.k. nakłada analogiczny obowiązek także na każdy podmiot leczniczy dokonujący przetoczenia krwi lub jej składników.
Jednostka organizacyjna publicznej służby krwi, o której mowa w art. 23 ust. 3a, 4a i 5a u.p.s.k., jest obowiązana przeprowadzić, we współdziałaniu z podmiotem leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia przyczyny wystąpienia przypadków występowania zdarzeń niepożądanych i podjąć działania zapobiegawcze.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: odnotowanie poważnego zdarzenia niepożądanego
Zgłoszeniu podlega każdy przypadek wystąpienia poważnego niepożądanego zdarzenia lub poważnej niepożądanej reakcji, związanych z przygotowaniem do przetoczenia krwi i jej składników, w trakcie przetaczania krwi i jej składników lub po ich przetoczeniu oraz o każdym przypadku podejrzenia lub stwierdzenia choroby, która może być spowodowana przetoczeniem - art. 22 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi tj. z dnia 17 września 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1777) - dalej u.p.s.k.
Poważnym zdarzeniem niepożądanym jest zaś zdarzenie związane z pobieraniem, badaniem, preparatyką, przechowywaniem, wydawaniem i transportem krwi lub jej składników albo ich przetoczeniem, które mogłoby doprowadzić do śmierci, stanowić zagrożenie życia, spowodować utratę sprawności, pogorszenie stanu zdrowia lub hospitalizację, lub chorobę albo ich przedłużenie (art. 5 pkt 16 u.p.s.k.).
Poważną niepożądaną reakcją jest niezamierzona reakcja organizmu dawcy krwi lub biorcy krwi, związana z oddawaniem krwi lub jej składników albo ich przetoczeniem, prowadząca do śmierci, zagrożenia życia, utraty sprawności, pogorszenia stanu zdrowia lub powodująca hospitalizację lub chorobę albo ich przedłużenie (art. 5 pkt 15 u.p.s.k.).
Krok: zgłoszenie do jpsk
Zgodnie z art. 23 ust. 3a, 4a, 5a w zw. z art. 4 ust. 3 pkt 2–4 u.p.s.k., jednostkami organizacyjnymi publicznej służby krwi, do których zgłaszane jest poważnie zdarzenie niepożądane lub poważna niepożądana reakcja są:
– regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa - właściwe dla podmiotów leczniczych, innych niż regionalne centra, których miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych znajduje się na obszarze działania danego regionalnego centrum, określonego w statucie nadanym przez ministra właściwego do spraw zdrowia;
– Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - właściwe dla podmiotów leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz utworzonych i prowadzonych przez Skarb Państwa reprezentowany przez tego ministra;
– Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - MSWiA - właściwe dla podmiotów leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest minister właściwy do spraw wewnętrznych, oraz utworzonych i prowadzonych przez Skarb Państwa reprezentowany przez tego ministra.