Piaskowska Olga Maria, Zawieszenie postępowania w sprawie o rozwiązanie przysposobienia

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Zawieszenie postępowania w sprawie o rozwiązanie przysposobienia

Zawieszenie postępowania w sprawie o rozwiązanie przysposobienia

Zawieszenie postępowania w sprawie o rozwiązanie przysposobienia

Zawieszenie postępowania w sprawie o rozwiązanie przysposobienia strona strona śmierć przysposabiającego sąd przewodniczący skład orzekający sąd przewodniczący skład orzekający otrzymanie powództwa w sprawie o rozwiązanie przysposobienia zawieszenie postępowania w toku postępowania otrzymanie informacji o śmierci przysposabiającego

Krok: otrzymanie powództwa w sprawie o rozwiązanie przysposobienia

W myśl art. 125 k.r.o. z ważnych powodów zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd.

Rozwiązanie stosunku przysposobienia nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka.

Orzekając rozwiązanie stosunku przysposobienia sąd może, stosownie do okoliczności, utrzymać w mocy wynikające z niego obowiązki alimentacyjne.

Jak wyjaśniono w judykaturze sąd, w każdej konkretnej sprawie, ma obowiązek ustalenia, czy istnieją ważne powody uzasadniające rozwiązanie przysposobienia, a ponadto, gdy przysposobiony jest małoletni, ustalenie, czy nie ucierpi jego dobro (por. wyrok SN z dnia 16 czerwca 1981 r., IV CR 180/81, LEX nr 8333).

Nie jest ważnym powodem rozwiązania stosunku przysposobienia wyłącznie perspektywa poprawy warunków materialnych przysposobionego, zwłaszcza gdyby łączyło się to z możliwością całkowitego zerwania więzi z dotychczasowym środowiskiem wskutek jego wyjazdu za granicę na pobyt stały (por. wyrok SN z dnia 17 kwietnia 1974 r., II CR 134/74, LEX nr 7462).

Nie jest dopuszczalne rozwiązanie przysposobienia, na które rodzice przysposobionego wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę bez wskazania osoby przysposabiającego.

Powództwo o rozwiązanie przysposobienia może wytoczyć także prokurator (art. 127 k.r.o.).

Patrz: Wytoczenie przez prokuratora powództwa o rozwiązanie przysposobienia.

Krok: śmierć przysposabiającego

Śmierć przysposabiającego w toku postępowania o rozwiązanie przysposobienia powoduje czasowe wstrzymanie biegu postępowania bez względu na to, czy był on w sprawie powodem, czy pozwanym.