Niewiadomski Zygmunt, Zawiadomienie w formie obwieszczenia o wydaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID)

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 13 maja 2021 r.
Autorzy:

Zawiadomienie w formie obwieszczenia o wydaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID)

Zawiadomienie w formie obwieszczenia o wydaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID)

Zawiadomienie w formie obwieszczenia o wydaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID)

Obwieszczenie jest jedną z form podania do publicznej wiadomości (publicznego ogłoszenia) informacji o decyzjach lub innych czynnościach podejmowanych przez organ administracji publicznej (art. 49 k.p.a.). Istotą instytucji doręczenia w drodze publicznego ogłoszenia określonej w art. 49 k.p.a. jest, o ile przepisy szczególne na to zezwalają, zawiadamianie stron o wydanych decyzjach i innych czynnościach organów administracji w drodze publicznego obwieszczenia lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób. W takim przypadku doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od daty publicznego ogłoszenia. Rozwiązanie przyjęte w art. 49 k.p.a. jest rozwiązaniem ekstraordynaryjnym, służącym zapewnieniu szybkiego skutku doręczenia wobec wszystkich podmiotów, które są adresatami danego aktu administracyjnego, jeżeli przepisy szczególne przewidują możliwość posłużenia się taką szczególną formą doręczenia, jaką jest publiczne ogłoszenie (tezy wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2010 r., II OSK 45/10, LEX nr 597602).

Na temat skuteczności zawiadomienia w formie obwieszczenia wielokrotnie wypowiadał się sąd administracyjny. W jednym z orzeczeń stwierdził, co następuje: Obwieszczenie, aby mogło być skutecznie ogłoszone, musi spełniać wymogi dokumentu, o którym mowa w art. 75 § 1 k.p.a., w tym musi zawierać adnotację o jego wywieszeniu przez okres 14 dni, wskazując konkretnie, jaki to był okres (teza wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 czerwca 2011 r., II SA/Kr 540/11, LEX nr 993338).

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów rozstrzygnął wątpliwości co do relacji, a co za tym idzie, skutków prawnych doręczanego właścicielowi, użytkownikowi wieczystemu nieruchomości zawiadomienia o wydaniu ZRID w stosunku do zawiadomienia o tym fakcie w trybie przewidzianym w art. 49 k.p.a. stwierdzając co następuje: „Stosownie do art. 11f ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 2031), doręczenie dotychczasowemu właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu zawiadomienia o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na adres wskazany w katastrze nieruchomości nie wyłącza w stosunku do tych osób skutków zawiadomienia o wydaniu decyzji w drodze publicznego ogłoszenia, o którym mowa w art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.). (vide teza Uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lutego 2017 r., II OPS 2/16, LEX nr 2231046). 

Ustawodawca ustanawia dodatkowe wymagania dotyczące zawiadomienia o wydaniu decyzji w sprawie wydania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej poprzedzonej wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowania realizacji inwestycji drogowej. Organ administracyjny, niezwłocznie po wydaniu ZRID podaje do publicznej wiadomości informacje o wydanej decyzji i o możliwościach zapoznania się z jej treścią oraz z dokumentacją sprawy, a także udostępnia na okres 14 dni w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu treść tej decyzji. W informacji wskazuje się dzień udostępnienia treści decyzji.

Zawiadomienie w formie obwieszczenia o wydaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) organ właściwy do wydania ZRID organ właściwy do wydania ZRID opublikowanie obwieszczenia w urzędowych publikatorach teleinformatycznych - Biuletynie Informacji Publicznej urzędów gmin, na obszarze których realizowana będzie inwestycja drogowa opublikowanie obwieszczenia w prasie lokalnej powstanie obowiązku zawiadomienia w formie obwieszczenia sformułowanie zawiadomienia w formie obwieszczenia czynności organu opublikowanie obwieszczenia w urzędzie organu właściwego do wydania ZRID opublikowanie obwieszczenia w urzędach gmin, na obszarze których realizowana będzie inwestycja drogowa

Krok: powstanie obowiązku zawiadomienia w formie obwieszczenia

Zgodnie z treścią ust. 3 art. 11f specustawy drogowej, organ właściwy do wydania ZRID zobligowany jest zawiadomić o wydaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Winien to uczynić niezwłocznie po wydaniu ZRID.

Krok: sformułowanie zawiadomienia w formie obwieszczenia

Zawiadomienie w formie obwieszczenia o wydaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, zgodnie z treścią art. 11f ust. 4 specustawy drogowej winno określać miejsce, w którym strony mogą zapoznać się z treścią decyzji. Ponadto zawiadomienie winno zawierać wskazanie organu, który wydał ZRID, podstawę prawną podjętej czynności, określenie inwestycji drogowej, której zezwolenie dotyczy oraz wskazanie nieruchomości objętych decyzją. Ze względu na obowiązek informacyjny wynikający z art. 9 k.p.a., zawiadomienie winno zawierać również informacje wynikające z treści art. 18 specustawy drogowej, w szczególności ust. 1e ww. przepisu.